Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Drug code 2059
Povidone Iodine Gargle 2% w/v
PMBJK
₹37.50MRP(₹0.38 per ml)
Pack of 100 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
- Povidone Iodine2% w/v
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Povidone Iodine Gargle 2% w/v is a Jan Aushadhi medicine (drug code 2059), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹37.50 for 100 ml (₹0.38 per ml).
Branded versions it replaces
- Lupidine 2% GargleLupin Ltd.₹2.22/ml · ₹222.00 for 100
Povidot Gargle 100ml for Oral CareLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹1.25/ml · ₹125.00 for 100
Betakind 2% Gargle Mint 50mlMankind Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹2.75/ml · ₹137.26 for 50
PoviTotal 2% Gargle 50mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹2.42/ml · ₹121.00 for 50- Glentadine 2% GargleGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹1.93/ml · ₹192.64 for 100
Povifine Gargle 2% (Solution) 100mlDr. Morepen Ltd.₹2.64/ml · ₹264.00 for 100
Wokadine Germicide 2% Gargle 50mlDr. Reddy's Laboratories Ltd. · +3 more packs₹2.75/ml · ₹137.57 for 50
Wetadine 2 Germicide GargleWest-Coast Pharmaceutical Works Ltd.₹1.90/ml · ₹190.00 for 100
Vildine Germicide Gargle 2% MintFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.90/ml · ₹190.00 for 100- Alcadin 2% GargleAjanta Pharma Ltd.₹1.55/ml · ₹155.00 for 100
More about Povidone Iodine Gargle 2% w/v
About
Questions people ask
What does Povidone Iodine Gargle 2% w/v contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹37.50
₹0.38 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.