Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 28%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bacitracin 400 IU + Neomycin 3400 IU + Polymyxin B 5000 IU Opthalmic
You searched
Bacitracin 400 IU, Neomycin 3400 IU and Polymyxin B 5000 IU Opthalmic Ointment
PMBJK
Pack of 10 gm
₹48.75
₹4.88 / gm
Jan Aushadhi medicine
Neomycin 3400IU, Polymyxin B Sulfates 5000IU and Bacitracin Zinc 400IU Ophthalmic Ointment
PMBJK
Pack of 5 gm
₹17.53MRP
₹3.51 / gm | 28% less
Same price at every Kendra
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Bacitracin 400 IU, Neomycin 3400 IU and Polymyxin B 5000 IU Opthalmic Ointment | Neomycin 3400IU, Polymyxin B Sulfates 5000IU and Bacitracin Zinc 400IU Ophthalmic Ointment |
| Bacitracin 400 IU + Neomycin 3400 IU + Polymyxin B 5000 IU Opthalmic | Bacitracin 400 IU + Neomycin 3400 IU + Polymyxin B 5000 IU Opthalmic |
| PMBJK | PMBJK |
| Pack of 10 gm | Pack of 5 gm |
| ₹4.88 / gm | ₹3.51 / gmSave 28% |
Bacitracin 400 IU, Neomycin 3400 IU and Polymyxin B 5000 IU Opthalmic Ointment is a Jan Aushadhi medicine (drug code 1992), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹48.75 for 10 gm (₹4.88 per gm).
Branded versions it replaces
Nebaspor OintmentIntas Pharmaceuticals Ltd.₹6.90/gm · ₹34.50 for 5
Nebasulf Ointment 5gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹9.80/gm · ₹49.00 for 5- Neomycin 3400IU, Polymyxin B Sulfates 5000IU and Bacitracin Zinc 400IU Ophthalmic OintmentPMBJK₹3.51/gm · ₹17.53 for 5
Neosporin Ointment 10gmGlaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹13.57/gm · ₹135.70 for 10- Nexporin OintmentScott Edil Pharmacia Ltd.₹10.00/gm · ₹50.00 for 5
Nanzisporin Skin OintmentNanz Med Science Pharma Ltd.₹6.75/gm · ₹135.00 for 20
Nebazine Ointment 20gmAAA Pharma Trade Pvt. Ltd.₹5.97/gm · ₹119.35 for 20- Jisporin OintmentAja Life₹9.00/gm · ₹45.00 for 5
More about Bacitracin 400 IU, Neomycin 3400 IU and Polymyxin B 5000 IU Opthalmic Ointment
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Bacitracin 400 IU, Neomycin 3400 IU and Polymyxin B 5000 IU Opthalmic Ointment?
Is Neomycin 3400IU, Polymyxin B Sulfates 5000IU and Bacitracin Zinc 400IU Ophthalmic Ointment the same as Bacitracin 400 IU, Neomycin 3400 IU and Polymyxin B 5000 IU Opthalmic Ointment?
Where can I buy Neomycin 3400IU, Polymyxin B Sulfates 5000IU and Bacitracin Zinc 400IU Ophthalmic Ointment?
What does Bacitracin 400 IU, Neomycin 3400 IU and Polymyxin B 5000 IU Opthalmic Ointment contain?
Does Bacitracin 400 IU, Neomycin 3400 IU and Polymyxin B 5000 IU Opthalmic Ointment need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹48.75
₹4.88 per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.