Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Drug code 1742
Paracetamol Infusion IP 1 gm per 100 ml
PMBJK
₹46.88MRP(₹0.47 per ml)
Pack of 100 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Paracetamol Infusion IP 1 gm per 100 ml is a Jan Aushadhi medicine (drug code 1742), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹46.88 for 100 ml (₹0.47 per ml).
Branded versions it replaces
Paracip 1000mg Infusion 100mlCipla Ltd.₹5.79/ml · ₹578.78 for 100- PCM 1000mg InfusionIntas Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹4.08/ml · ₹408.00 for 100
- Pyricool InfusionAlkem Laboratories Ltd. · +3 more packs₹3.63/ml · ₹363.00 for 100
- XTPara 1000mg InfusionTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹2.41/ml · ₹240.60 for 100
- Malidens IV 1000mg Infusion 100mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +3 more packs₹3.89/ml · ₹389.00 for 100
- Lupipara IV 1000mg InfusionLupin Ltd.₹2.85/ml · ₹285.00 for 100
- T 98 1000mg InfusionMankind Pharmaceuticals Ltd.₹2.75/ml · ₹275.00 for 100
- Dolomol IV 100mg Infusion 100mlMicro Labs Ltd. · +1 more pack₹3.76/ml · ₹375.94 for 100
Finamac 1000mg Infusion 100mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹4.49/ml · ₹449.06 for 100- Lofev 1000mg InfusionCadila Healthcare Ltd.₹2.74/ml · ₹273.80 for 100
More about Paracetamol Infusion IP 1 gm per 100 ml
About
Questions people ask
What does Paracetamol Infusion IP 1 gm per 100 ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹46.88
₹0.47 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.