Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Drug code 1580
Clobetasol Propionate 0.05%w/w, Gentamicin 0.1%w/w and Miconazole Nitrate 2%w/w Cream
PMBJK
₹20.63MRP(₹1.38 per gm)
Pack of 15 gm
Same printed price at every Kendra
What is inside
- Clobetasol0.05% w/w
- Gentamicin0.1% w/w
- Miconazole2% w/w
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Clobetasol Propionate 0.05%w/w, Gentamicin 0.1%w/w and Miconazole Nitrate 2%w/w Cream is a Jan Aushadhi medicine (drug code 1580), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹20.63 for 15 gm (₹1.38 per gm).
Branded versions it replaces
- Cloderm GM CreamCipla Ltd.₹5.25/gm · ₹52.50 for 10
- Clop mg CreamZydus Cadila₹2.90/gm · ₹43.43 for 15
- Micogram Cream 5gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹5.69/gm · ₹28.46 for 5
Clobet-GM CreamBiochem Pharmaceutical Industries₹4.80/gm · ₹48.00 for 10- Clobicort GM Cream 30gmChemo Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹4.50/gm · ₹135.00 for 30
Clobenate-Gm Cream 10gm For Skin InfectionsInd Swift Laboratories Ltd.₹9.29/gm · ₹92.85 for 10- Dermasol-GM CreamShinto Organics Pvt. Ltd.₹3.20/gm · ₹48.00 for 15
- Sonaderm-Gm CreamBlue Cross Laboratories Ltd.₹3.92/gm · ₹39.20 for 10
- Olclobee gm CreamOlcare Laboratories₹1.98/gm · ₹29.72 for 15
- Lozee gm CreamApex Laboratories Pvt. Ltd.₹4.63/gm · ₹69.52 for 15
More about Clobetasol Propionate 0.05%w/w, Gentamicin 0.1%w/w and Miconazole Nitrate 2%w/w Cream
About
Questions people ask
What does Clobetasol Propionate 0.05%w/w, Gentamicin 0.1%w/w and Miconazole Nitrate 2%w/w Cream contain?
Does Clobetasol Propionate 0.05%w/w, Gentamicin 0.1%w/w and Miconazole Nitrate 2%w/w Cream need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹20.63
₹1.38 per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.