Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 29%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w + Clotrimazole 1%w/w
You searched
Beclomethasone 0.025%w/w and Clotrimazole 1%w/w Cream
PMBJK
Pack of 20 gm
₹23.44
₹1.17 / gm
Jan Aushadhi medicine
Clotrimazole 1%w/w and Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w Cream
PMBJK
Pack of 15 gm
₹12.38MRP
₹0.83 / gm | 29% less
Same price at every Kendra
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Beclomethasone 0.025%w/w and Clotrimazole 1%w/w Cream | Clotrimazole 1%w/w and Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w Cream |
| Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w + Clotrimazole 1%w/w | Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w + Clotrimazole 1%w/w |
| PMBJK | PMBJK |
| Pack of 20 gm | Pack of 15 gm |
| ₹1.17 / gm | ₹0.83 / gmSave 29% |
Beclomethasone 0.025%w/w and Clotrimazole 1%w/w Cream is a Jan Aushadhi medicine (drug code 1522), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹23.44 for 20 gm (₹1.17 per gm).
Branded versions it replaces
- Abzorb B Cream 15gmSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹4.00/gm · ₹60.00 for 15
- Clotrim B CreamCipla Ltd. · +3 more packs₹10.84/gm · ₹54.18 for 5
- Clobikem B CreamAlkem Laboratories Ltd.₹3.33/gm · ₹50.00 for 15
Clozostrong - B Cream 10gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹5.40/gm · ₹54.00 for 10
- Clotrimazole 1%w/w and Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w CreamPMBJK₹0.83/gm · ₹12.38 for 15
Simbiotic-B CreamLeeford Healthcare Ltd.₹4.33/gm · ₹65.00 for 15
Candid B Cream 10gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +4 more packs₹11.81/gm · ₹118.13 for 10- Dermi Q CreamDr. Morepen Ltd. · +1 more pack₹6.30/gm · ₹31.50 for 5
- Beclasone C Cream 10 gmEmcure Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹4.38/gm · ₹43.80 for 10
- Candidac B CreamIkon Remedies Pvt. Ltd.₹4.65/gm · ₹69.75 for 15
More about Beclomethasone 0.025%w/w and Clotrimazole 1%w/w Cream
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Beclomethasone 0.025%w/w and Clotrimazole 1%w/w Cream?
Is Clotrimazole 1%w/w and Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w Cream the same as Beclomethasone 0.025%w/w and Clotrimazole 1%w/w Cream?
Where can I buy Clotrimazole 1%w/w and Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w Cream?
What does Beclomethasone 0.025%w/w and Clotrimazole 1%w/w Cream contain?
Does Beclomethasone 0.025%w/w and Clotrimazole 1%w/w Cream need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹23.44
₹1.17 per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.