Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 46%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Clotrimazole 1%w/v and Beclometasone Dipropionate 0.025%w/v
You searched
Clotrimazole 1%w/v and Beclometasone Dipropionate 0.025%w/v Lotion
PMBJK
Pack of 15 ml
₹26.25
₹1.75 / ml
Jan Aushadhi medicine
Beclomethasone 0.025%w/v and Clotrimazole 1%w/v Lotion
PMBJK
Pack of 30 ml
₹28.13MRP
₹0.94 / ml | 46% less
Same price at every Kendra
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Clotrimazole 1%w/v and Beclometasone Dipropionate 0.025%w/v Lotion | Beclomethasone 0.025%w/v and Clotrimazole 1%w/v Lotion |
| Clotrimazole 1%w/v and Beclometasone Dipropionate 0.025%w/v | Clotrimazole 1%w/v and Beclometasone Dipropionate 0.025%w/v |
| PMBJK | PMBJK |
| Pack of 15 ml | Pack of 30 ml |
| ₹1.75 / ml | ₹0.94 / mlSave 46% |
Clotrimazole 1%w/v and Beclometasone Dipropionate 0.025%w/v Lotion is a Jan Aushadhi medicine (drug code 753), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹26.25 for 15 ml (₹1.75 per ml).
Branded versions it replaces
- Beclomethasone 0.025%w/v and Clotrimazole 1%w/v LotionPMBJK₹0.94/ml · ₹28.13 for 30
- Canazole-B LotionLupin Ltd.₹4.51/ml · ₹67.60 for 15
Diprobay B 0.025/1% Lotion 25mlLeeford Healthcare Ltd. · +2 more packs₹13.95/ml · ₹348.75 for 25- Candid B Lotion 15mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +3 more packs₹12.33/ml · ₹185.00 for 15
Clotipar B LotionFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹4.97/ml · ₹149.00 for 30- Clodospin B LotionAjanta Pharma Ltd.₹6.00/ml · ₹90.00 for 15
Clotrizee-B LotionZeelab Pharmacy Pvt. Ltd.₹2.00/ml · ₹30.00 for 15- Clozolas-B Lotion 20mlBiochem Pharmaceutical Industries · +1 more pack₹6.00/ml · ₹120.00 for 20
- Cloben 15 LotionIndoco Remedies Ltd.₹4.33/ml · ₹64.95 for 15
- Tryclo BC LotionHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹2.27/ml · ₹68.00 for 30
More about Clotrimazole 1%w/v and Beclometasone Dipropionate 0.025%w/v Lotion
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Clotrimazole 1%w/v and Beclometasone Dipropionate 0.025%w/v Lotion?
Is Beclomethasone 0.025%w/v and Clotrimazole 1%w/v Lotion the same as Clotrimazole 1%w/v and Beclometasone Dipropionate 0.025%w/v Lotion?
Where can I buy Beclomethasone 0.025%w/v and Clotrimazole 1%w/v Lotion?
What does Clotrimazole 1%w/v and Beclometasone Dipropionate 0.025%w/v Lotion contain?
Does Clotrimazole 1%w/v and Beclometasone Dipropionate 0.025%w/v Lotion need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹26.25
₹1.75 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.