Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Drug code 403
Clindamycin Injection IP 300mg per 2ml
PMBJK
₹55.00MRP(₹27.50 per ml)
Pack of 2 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
- Clindamycin300mg
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Clindamycin Injection IP 300mg per 2ml is a Jan Aushadhi medicine (drug code 403), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹55.00 for 2 ml (₹27.50 per ml).
Branded versions it replaces
- Dalcinex 300mg InjectionCipla Ltd.₹59.66/ml · ₹119.31 for 2
- Kezlin 300mg InjectionAlkem Laboratories Ltd.₹75.00/ml · ₹150.00 for 2
- Clinviva 300mg InjectionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹49.50/ml · ₹99.00 for 2
Clindarit 300mg InjectionFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹105.00/ml · ₹210.00 for 2- Clinbid 300mg InjectionInnovative Pharmaceuticals₹67.50/ml · ₹135.00 for 2
Caresil 300 InjectionCare Formulation Labs Pvt. Ltd.₹121.00/ml · ₹242.00 for 2
- Camyda 300mg InjectionWallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹298.27/ml · ₹596.53 for 2
- Dalacin 300mg Injection 2mlPfizer Ltd.₹95.16/ml · ₹190.32 for 2
- Clindium 300mg InjectionAkumentis Healthcare Ltd.₹85.00/ml · ₹170.00 for 2
Clamin 300mg Injection 2mlNeon Laboratories Ltd.₹64.60/ml · ₹129.20 for 2
More about Clindamycin Injection IP 300mg per 2ml
About
Questions people ask
What does Clindamycin Injection IP 300mg per 2ml contain?
Does Clindamycin Injection IP 300mg per 2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹55.00
₹27.50 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.