Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 77%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Albendazole 200mg + Ivermectin 1.5mg
You searched
Bandy Plus 1.5/200mg Suspension 10ml
Mankind Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 10 ml
₹42.27
₹4.23 / ml
Jan Aushadhi medicine
Ivermectin 1.5mg and Albendazole 200mg Oral Suspension
PMBJK
Pack of 10 ml
₹9.38MRP
₹0.94 / ml | 77% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Bandy Plus 1.5/200mg Suspension 10ml | Ivermectin 1.5mg and Albendazole 200mg Oral Suspension |
| Albendazole 200mg + Ivermectin 1.5mg | Albendazole 200mg + Ivermectin 1.5mg |
| Mankind Pharmaceuticals Ltd. | PMBJK |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹4.23 / ml | ₹0.94 / mlSave 77% |
The Jan Aushadhi equivalent of Bandy Plus 1.5/200mg Suspension 10ml is Ivermectin 1.5mg and Albendazole 200mg Oral Suspension, with the same composition (Albendazole 200mg + Ivermectin 1.5mg): ₹0.94 per ml against ₹4.23, 77% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Ivermectin 1.5mg and Albendazole 200mg Oral SuspensionPMBJK₹0.94/ml · ₹9.38 for 10
Evimectin A 200/1.5mg Suspension 10mlLeeford Healthcare Ltd. · +2 more packs₹13.35/ml · ₹133.47 for 10- Zenworm Plus Oral SuspensionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹3.90/ml · ₹38.95 for 10
Olworm Plus 1.5/200mg Oral Suspension 10mlBiochem Pharmaceutical Industries₹7.76/ml · ₹77.55 for 10- Iverpil AL 200/1.5mg Suspension 10mlPsychotropics India Ltd.₹2.42/ml · ₹24.20 for 10
- Anthel UP Oral SuspensionLIncoln Pharmaceuticals Ltd.₹4.78/ml · ₹47.80 for 10
- Votrin A Oral SuspensionRidhima Biocare₹3.80/ml · ₹38.00 for 10
- Olibenda I Oral SuspensionMedcure Pharma₹2.80/ml · ₹28.00 for 10
- Ivertol A Oral SuspensionHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹2.90/ml · ₹29.00 for 10
- Album Oral Suspension 10mlOlcare Laboratories₹4.27/ml · ₹42.70 for 10
More about Bandy Plus 1.5/200mg Suspension 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Bandy Plus 1.5/200mg Suspension 10ml?
Is Ivermectin 1.5mg and Albendazole 200mg Oral Suspension the same as Bandy Plus 1.5/200mg Suspension 10ml?
Where can I buy Ivermectin 1.5mg and Albendazole 200mg Oral Suspension?
What does Bandy Plus 1.5/200mg Suspension 10ml contain?
What is Bandy Plus 1.5/200mg Suspension 10ml used for?
Does Bandy Plus 1.5/200mg Suspension 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹9.38
77% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.