Jan Aushadhi medicines for vitamins, calcium and iron
80 Jan Aushadhi compositions commonly prescribed for vitamin, calcium and iron supplements, with the price per tablet. Take only what your doctor prescribes.
80 medicines. Take only what your doctor prescribes.
- Cholecalciferol Soft Gelatin 60000 IU CapsuleCode 2047₹5.16/capsule · ₹20.63 for 4
- Calcium 500mg + Vitamin D3 250IU IP TabletCode 220₹0.79/tablet · ₹7.94 for 10
- Vitamin D3 (Cholecalciferol) 60000IU Oral SolutionCode 1841₹5.16/ml · ₹25.78 for 5
- Cholecalciferol Chewable 60000 IU TabletCode 1564₹4.26/tablet · ₹17.02 for 4
- Folic Acid IP 5 mg TabletCode 224₹0.30/tablet · ₹4.54 for 15
- Calcium Dobesilate 500mg CapsuleCode 2082₹3.75/capsule · ₹37.50 for 10
- Cholecalciferol (Vitamin D3) 400 IU per ml DropsCode 834₹1.25/ml · ₹18.75 for 15
- Cholecalciferol (Vitamin D3) 800 IU per ml DropsCode 833₹1.69/ml · ₹25.31 for 15
- Vitamin C (Ascorbic Acid) 500mg TabletCode 1849₹1.41/tablet · ₹14.06 for 10
- Vitamin E Softgel 400 mg CapsuleCode 588₹2.27/capsule · ₹22.69 for 10
- Atorvastatin 10mg And Cholecalciferol 1000 IU TabletCode 2052₹1.88/tablet · ₹18.75 for 10
- Calcium Acetate 667mg TabletCode 816₹2.63/tablet · ₹26.25 for 10
- Lycopene with Multivitamins and Multi Minerals SyrupCode 951₹0.25/ml · ₹50.63 for 200
- Calcium and Vitamin D3 CapsuleCode 1537₹3.40/capsule · ₹34.03 for 10
- Vitamin D3 (Cholecalciferol) 60000IU Oral Disintegrating StripCode 2271₹8.44/unit · ₹84.38 for 10
- Vitamin E (Tocopheryl) 600mg CapsuleCode 2206₹2.63/capsule · ₹26.25 for 10
- Calcium Gluconate IP 10 % w/v InjectionCode 818₹0.47/ml · ₹4.69 for 10
- Calcium, Magnesium, zinc and Vitamin D-3 Oral SuspensionCode 1542₹0.18/ml · ₹35.63 for 200
- Carbonyl Iron 50mg + Folic Acid 0.5mg + Zinc 61.8mg CapsuleCode 1223₹1.51/capsule · ₹22.69 for 15
- Phytomenadione (Vitamin K1) IP 1mg per 0.5ml InjectionCode 1008₹20.62/ml · ₹10.31 for 0.5
- Vitamin B Complex and Ascorbic Acid CapsuleCode 665₹1.75/capsule · ₹17.53 for 10
- Calcium (from Coral Grains) 500mg + Vitamin D-3 500IU TabletCode 2003₹0.83/tablet · ₹8.25 for 10
- Calcium and Vitamin D3 TabletCode 2513₹1.20/tablet · ₹36.09 for 30
- Cholecalciferol 60000 IU per gm GranulesCode 585₹10.21/unit · ₹10.21 for 1
- of Iron and Folic Acid in a flavoured Base SyrupCode 225₹0.17/ml · ₹33.00 for 200
- Vitamin A (Retinol) 25000IU CapsuleCode 1097₹0.55/capsule · ₹16.50 for 30
- Vitamin B Complex TabletCode 231₹1.65/tablet · ₹16.50 for 10
- Aloe Vera 10% W/W + Vitamin E 1% W/W Moisturising CreamCode 1960₹0.83/gm · ₹50.00 for 60
- Alpha Lipolic Acid 100mg, Vitamin D3 1000IU, Folic Acid 1.5mg, Pyridoxine 3mg and Methylcobalamin1500mcg TabletCode 779₹4.95/tablet · ₹49.50 for 10
- Calcitriol 0.25mcg + Calcium 200mg CapsuleCode 1536₹2.19/capsule · ₹32.81 for 15
- Calcitriol 0.25mcg, Calcium Carbonate 500mg, Vitamin K27 45mcg, Methylcobalamin 1500mcg, Zinc 7.5mg, Magnesium 50mg and L- Methylfolate 800mcg CapsuleCode 2296₹5.16/capsule · ₹51.56 for 10
- Calcium (Calcium Carbonate) 1250mg, Vitamin D3 2000 IU, Mecobalamin (Vitamin B12) 1500mcg, L-Methylfolate Calcium (Vitamin B9) 1mg, Pyridoxal-5-Phosphate (Vitamin B6) 20mg TabletCode 2297₹4.13/tablet · ₹41.25 for 10
- Calcium 1250mg, Calcitriol 0.25mcg and Vitamin K2-7 45mcg CapsuleCode 1541₹5.16/capsule · ₹51.57 for 10
- Calcium 500mg and Calcitriol 0.25mcg TabletCode 589₹1.24/tablet · ₹18.56 for 15
- Calcium aspartate (500mg), Calcium Orotate (500mg), Calcitriol (0.25mcg), Minerals and Vitamins TabletCode 2512₹5.63/tablet · ₹56.25 for 10
- Calcium Carbonate 1250mg, Vitamin D3 250IU, Magnesium Oxide 40mg, Manganese Sulphate 1.8mg and Zinc 7.5mg TabletCode 817₹1.48/tablet · ₹14.75 for 10
- Calcium Carbonate 500mg, Calcitriol 0.25mcg and Zinc 7.5mg CapsuleCode 581₹2.04/capsule · ₹20.42 for 10
- Calcium Citrate 1000mg, Magnesium 100mg, Zinc 4mg and Vitamin D3 200 IU TabletCode 2298₹1.55/tablet · ₹15.47 for 10
- Calcium Citrate Malate 250mg, Calcitriol 0.25mcg and Vitamin K2-7 50mcg TabletCode 1538₹3.75/tablet · ₹37.50 for 10
- Calcium Citrate Malate 250mg, Vitamin D3 100IU and Folic Acid 50mcg TabletCode 2083₹1.88/tablet · ₹18.75 for 10
- Calcium Pantothenate 100mg IP TabletCode 2158₹1.41/tablet · ₹14.06 for 10
- Calcium Phosphate 82mg, Vitamin D3 200IU and Vitamin B12 2.5mcg SuspensionCode 1252₹0.17/ml · ₹33.75 for 200
- Calcium Polystyrene Sulphonate Powder 15g per SachetCode 1762₹2.75/gm · ₹41.25 for 15
- Carbonyl Iron 100mg + Folic Acid 1.5mg + Vitamin B12 15mcg with Zinc CapsuleCode 1668₹1.41/capsule · ₹14.06 for 10
- Cod liver oil 300MG + Evening primrose oil 300MG + Omega-3 fatty acid 90MG + Vitamin E 10MG Soft Gelatin CapsuleCode 2096₹4.22/capsule · ₹42.19 for 10
- Ferrous Ascorbate 100mg + Folic Acid 1.5mg TabletCode 498₹2.38/tablet · ₹23.83 for 10
- Ferrous Ascorbate 100mg + Folic Acid 1.5mg + Zinc Sulphate 22.5mg TabletCode 1622₹3.40/tablet · ₹34.03 for 10
- Ferrous Asparto Glycinate 100 mg + L-Methylfolate Calcium 300mcg + Methylcobalamin 500mcg TabletCode 2045₹3.75/tablet · ₹37.50 for 10
- Folic Acid 15mg, Cyanocobalamine 500mcg and Nicotinamide 200mg InjectionCode 593₹3.75/ml · ₹37.50 for 10
- Gabapentin 100mg and Methylcobalamin 500mcg TabletCode 900₹3.74/tablet · ₹37.43 for 10
- Gabapentin 300mg and Methylcobalamin 500mcg TabletCode 1640₹4.13/tablet · ₹41.25 for 10
- Ginseng, Multivitamins and multiminerals CapsuleCode 580₹3.40/capsule · ₹34.03 for 10
- Haematinic of Iron 32mg,Folic Acid 0.5mg and Vitamin B12 7.5mcg SyrupCode 1248₹0.22/ml · ₹43.32 for 200
- Iron Sucrose InjectionCode 2175₹30.94/vial · ₹30.94 for 1
- L-Lysine + Multivitamins (Vit-B1,B2,B3,B5,B6 ) SyrupCode 592₹0.24/ml · ₹48.75 for 200
- L-Methylfolate 1mg, Pyridoxal-5 Phosphate 0.5mg & Methylcobalamin 1500mcg TabletCode 1674₹3.75/tablet · ₹37.50 for 10
- L-Methylfolate Calcium 2.8mg, Pyridoxal-5-Phosphate 25mg and Mecobalamin 2mg TabletCode 1673₹5.63/tablet · ₹56.25 for 10
- L-Methylfolate calcium 7.5mg TabletCode 766₹5.53/tablet · ₹55.31 for 10
- Mecobalamin 1500 mcg, Alpha Lipoic Acid 100mg, Inositol 100mg, Folic Acid 1.5mg, Chromium Picolinate 200mcg, Selenium Dioxide 55mcg and Benfotiamine 150 mg Soft gel CapsuleCode 2054₹6.19/capsule · ₹61.88 for 10
- Mecobalamin 1500mcg, Folic Acid 0.7mg and Niacinamide 100mg (Painless) InjectionCode 2264₹9.38/ml · ₹18.75 for 2
- Methylcobalamin 1500mcg TabletCode 1961₹2.58/tablet · ₹25.78 for 10
- Methylcobalamin 1500mcg with Alpha Lipoic Acid 100mg and B- Complex (Thiamine Mononitrate 10mg, Pyridoxine 3mg, Folic acid 1.5mg) CapsuleCode 1704₹6.81/capsule · ₹68.07 for 10
- Methylcobalamin 1500mcg, L- Carnitine L- Tartrate 500mg and Folic Acid 1.5mg TabletCode 586₹10.31/tablet · ₹103.13 for 10
- Methylcobalamin 1500mcg, Vitamin B6 (Pyridoxine) 5mg Benfotiamine 50mg, Alpha Lipoic Acid 200mg, Folic Acid 5mg and Biotin 5mg CapsuleCode 2328₹7.50/capsule · ₹75.00 for 10
- Methylcobalamin 500 mcg InjectionCode 591₹6.56/ml · ₹6.56 for 1
- Methylcobalamin 500 mcg TabletCode 1962₹1.55/tablet · ₹15.47 for 10
- Multivitamin DropsCode 668₹1.13/ml · ₹16.88 for 15
- Omega 3 Fatty Acid 500mg, EPA 150mg, DHA 100mg, Bilberry Extract 50mg, Lutein 20% & Zeaxanthin 4%- 25mg, Beta carotene 4.8mg, Vitamin D3 10mcg CapsuleCode 2327₹4.69/capsule · ₹140.63 for 30
- Pregabalin (Sustained release) 75mg and Methylcobalamin 1500mcg TabletCode 2132₹4.69/tablet · ₹46.88 for 10
- Pregabalin 75 mg and Methylcobalamin 1500 mcg and Nortriptyline 10 mg TabletCode 1764₹4.64/tablet · ₹46.41 for 10
- Pregabalin 75mg and Methylcobalamin 750mcg TabletCode 598₹3.92/tablet · ₹39.19 for 10
- Pregabalin 75mg and Methylcobalamin 750mcg CapsuleCode 1765₹3.97/capsule · ₹39.70 for 10
- Pyridoxine Hydrochloride 10mg, Doxylamine 10mg and Folic Acid 2.5mg TabletCode 223₹1.09/tablet · ₹32.81 for 30
- Riboflavin 10Mg,Folic Acid 1.5Mg, Niacinamide 100Mg & Lactic Acid Bacillus 60 Million Spores TabletCode 2046₹2.25/tablet · ₹22.50 for 10
- Rosuvastatin + Cholecalciferol (10 Mg/1000 IU) TabletCode 2850₹3.00/tablet · ₹30.00 for 10
- Thiamine 100mg, Pyridoxine Hydrochloride 100mg and Cyanocobalamin 1000mcg per 3 ml InjectionCode 595₹2.50/ml · ₹7.50 for 3
- Vitamin B Complex SyrupCode 232₹0.20/ml · ₹39.38 for 200
- Vitamin B-Complex fort Zinc CapsuleCode 230₹1.02/capsule · ₹10.21 for 10
- Vitamin B6 (Pyridoxine) 100mg TabletCode 1251₹2.06/tablet · ₹20.63 for 10
- Vitamins A,C,D,E,And B Complex and Minerals SyrupCode 582₹0.22/ml · ₹44.06 for 200
Questions people ask
- Which Jan Aushadhi medicines are there for vitamin, calcium and iron supplements?
- 80 Jan Aushadhi compositions contain a molecule commonly prescribed for vitamin, calcium and iron supplements, the most widely substituted being Cholecalciferol Soft Gelatin 60000 IU. Which one is right for you is your doctor's decision.
- How much can I save on vitamins, calcium and iron medicines with Jan Aushadhi?
- It depends on the medicine. For the 27 listed here with a branded comparison, the typical saving per tablet ranges from 45% to 95%. Each medicine's page shows its own figure.
- Can I switch my prescribed medicine to Jan Aushadhi?
- A Jan Aushadhi medicine with the same salts, strength and form is the same medicine by composition. Ask your doctor or pharmacist before you switch anything you have been prescribed.
- Is the price the same at every Kendra?
- Yes. Every Jan Aushadhi product carries one printed maximum retail price, the same at every Kendra in India, and no Kendra may charge more than it.
Find a Jan Aushadhi Kendra near you ›
For information only. This is not a substitute for professional or medical advice. Please consult your doctor or pharmacist before making any decision about your medicines. Prices are published maximum retail prices and change.